התחדשות עירונית בישראל: הכול על הרפורמה הממשלתית שהולכת להשפיע על שוק הנדל"ן המקומי

אחד מהנושאים המדוברים ביותר בשנים האחרונות היא רפורמה ממשלתית אשר משפיע ועתידה גם להשפיע עוד יותר על שוק הנדל"ן כאן בישראל. למעשה, מצוקת הדיור כמו גם עליית המחירים מובילה את מקבלי ההחלטות לצאת בהחלטה מרחיקת לכת אשר נועדה לא רק להגדיל את עתודות הבנייה אלא גם לספק תשתית טובה יותר בעבור האזרחים, כל זאת במסגרת של התחדשות עירונית. מה זה אומר וכיצד זה עתיד להשפיע על כל אחד ואחת מאיתנו? להלן כל הפרטים.

שיפור סביבת המגורים – במסגרת התחדשות עירונית

אחת מהסיבות המרכזיות לקידום של רפורמה ממשלתית בדמות של התחדשות עירונית אשר כוללת קידום של פרויקטים תמ"א 38 כמו גם פינוי בינוי נועדה בין היתר מתוך מטרה לשפר את סביבת המגורים, בייחוד על רקע העובדה כי יש עשרות אלפי בניינים אשר נבנו לפני שנת 1960 מוגדרים כמסוכנים למגורים, הן בשל בעיות התשתיות והן בשל החשש מפני רעידת אדמה. מידע מלא בנושא של התחדשות עירונית מהווה הזדמנות נהדרת בעבורכם להבין את ההשלכות של התחדשות עירונית מבחינת סביבת המגורים, וזאת מאחר במסגרת התוכנית הזו בעלי דירות יכולים לקבל לא רק דירה משופצת וחדשה, אלא מענה מקיף הכולל החלפה ושיפוץ של תשתיות, תוספת של מקומות חנייה ועוד.

צריך להבין כי המטרה של התחדשות עירונית היא ליצור צמיחה והתפתחות, וזאת על ידי החייאה של רקמה עירונית ותיקה לצד חדשה. על כן, במסגרת של מסלול התחדשות עירונית מתקדים בשיפוץ של מבנים במסגרת של תמ"א 38 או במסגרת של פינוי בינוי של שכונות שלמות, מה שיוצר בסופו של דבר שילוב מסקרן בין העולם הישן לעולם החדש, כל זאת במסגרת של שיתוף פעולה מלא בין התושבים, הועדה העירונית לתכנון ובנייה וכן משרד הסיכון.

 

 

קידום אשר מתבצע מתוך מטרה להתגבר על מצוקת הדיור

תהליך של התחדשות עירונית במסגרת של רפורמה ממשלתית עתיד להשפיע על שוק ה נדל"ן המקומי בן היתר בשל בנייה מואצת של דירות אשר נועדו לסייע לתובעת התגברות על מצוקת הדיור. זה לא סוד שישראל סובלת מירידה משמעותית בעתודות בנייה מה שמוביל גם לביקוש הולך וגובר שמשפיע באופן ישיר על המחירים, ובהתאם לכך גם על היכולת של אזרחים לבצע רכישה של דירה. על כן, פרויקטים מהסוג הזה מהווים הזדמנות מצוינת בעבור הקהל הרחב לבצע רכישה של דירה באזורי ביקוש בדירות שעברו תהליך של פינוי בינוי או תמ"א 38.

פריחה כלכלית של אזורים

סיבה מרכזית לקידום של רפורמה מהפכנית כמו התחדשות עירונית נובע בין היתר בשל היכולת לשפר את רמת החיים של התושבים ואף לקדם פריחה כלכלית, כל זאת בזכות תוכנית אשר במסגרתה בונים לא רק דירות ובניינים אלא גם שירותים ציבוריים הכוללים בין היתר פארקים, מרכזי מסחר ועוד, כל זאת מתוך מטרה לחזק את השכונה ובהתאם לכך גם להוביל ליצירה של איכות חיים משופרת.

לסיכום

הרפורמה בדמות התחדשות עירונית עתידה לשנות את מפת הנדל"ן במדינת ישראל, הן מבחינת הגדלת עתודות הבנייה והן מבחינת היכולת לסייע לתושבים לזכות באיכות חיים משופרת, הן בזכות מגורים בסביבה חדשה ומתקדמת אבל גם במסגרת של קידום פריחה כלכלית המתבצעת במסגרת של עידוד יזמים לקחת חלק בפעילות כמו זו. על כן, מדובר במהפכה של ממש אשר את התוצאות שלה אפשר לראות כבר עכשיו, ובוודאי בעשורים הקרובים, ככל שעוד פרויקטים יקבלו אור ירוק.

נגישות