במהלך השנים אנחנו מגלים שהנכס אשר עומד לרשותנו איננו מספיק עוד, נוספו ילדים למשפחה, הם גדלו, הצרכים של כל אחד מבני הבית השתנה. כעת עומדת בפנינו הדילמה, האם למכור את הנכס ולרכוש נכס חדש או לבנות תוספות בניה על גבי הנכס הקיים.

מצד אחד, האפשרות לרכוש נכס חדש קוסמת, כך אנחנו נהנים ממבנה חדש, מרווח וגדול יותר. מצד שני, עלויות הרכישה הן גבוהות, בוודאי בשוק הנדל"ן של היום וכן כשבוחנים עלויות רכישת נכס חדש מול האפשרות השנייה של תוספות בניה למבנה הקיים.

הרעיון של תוספות בנייה הוא, לקחת מבנה קיים ומוסיפים לו חדרים דרך שימוש בשטח חיצוני. זה יכול להיות תוספת על גבי הגג וזה יכול להיות תוספת באמצעות יציאה משטח המבנה כלפי חוץ, זה בהנחה והדבר אפשרי מבחינה טכנית. חשוב להבהיר בשני המקרים יש לקבל את האישורים של השכנים (בהנחה ומדובר בבניין מגורים ולא בבית פרטי), שכן נעשה שימוש בגג ששייך לכלל דיירי הבניין וכן תוספות בנייה כלפי חוץ, יכול להוות מטרד עבור השכנים שגרים מתחת או מעל. היתרון מבחינתם הוא, שעל בסיס התוספת שלנו, הם יכולים להוסיף גם כן חדר או שניים.

ברמת העיקרון, יש לתוספות בנייה מספר יתרונות על פני רכישת מבנה חדש. ראשית, מבחינת עלויות, הרי שמדובר בסכומים הרבה יותר נמוכים, בוודאי אם בוחרים להשתמש בתוספות בנייה קלה, קרי גבס. שנית, בעתיד ניתן יהיה למכור את הנכס בערך גבוה יותר מאשר מחירו הנוכחי בשוק. שלוש, משך זמן העבודות הוא קצר יותר, ניתן לסיים את זה בחודשי הקיץ וכך לקראת שנת הלימודים, הילדים כבר יוכלו לשהות בחדרים משלהם. ארבע, אין צורך להחליף ריהוט או לעצב את הבית מחדש, מדובר אך ורק על בניית תוספות שונות. חמש, אין צורך להחליף מיקום מגורים, נשארים באותו אזור עם אותם בתי ספר ואותם שכנים.

מה שכן, צריך לקחת בחשבון שבזמן העבודה, רצוי להתגורר במבנה אחר על מנת שלא נפריע לעובדים והם לא יפריעו לנו וכן שכל עבודות הבנייה לא יטרידו אותנו ויגרמו לנו אי נוחות ופגיעה באיכות החיים.

לא רק מבנים פרטיים משתמשים באפשרות של תוספות בנייה, גם עסקים רבים אשר מעוניינים להגדיל את תחום השטח בו הם פועלים. כאמור, לא פעם האפשרות של תוספות בנייה חוסך זמן ועלויות רבות, כשמדובר על עסקים שפועלים מול קהל לקוחות מוגדר על פי מיקום, הרי שיש בכך גם יתרון גדול מבחינה עסקית, שכן העסק לא צריך לבנות את קהל הלקוחות שלו מחדש.

נגישות