חגי ישראל ושבתות: מתי מותר ואסור לבצע שיפוצים?

לוח שנה עברי באתר כיפה

אתם מתעוררים ביום שבת בבוקר, או ביום חג, ומגלים שדווקא אז השכן שלכם החליט לבצע שיפוצים בביתו. האם זה מותר על פי החוק? האם זה אסור? ומתי באופן כללי מותר לשפץ בתים ודירות? הנה כל המידע שאתם צריכים על שיפוצים, חוק במדינה מתוקנת, הלכה ומה שבין לבין.

כולנו יודעים עד כמה כל אותם תהליכי שיפוצים עשויים להיות מורכבים, וזו בדיוק הסיבה לכך שיש להיערך לתהליכים אלו מראש. כחלק מההכנות לשיפוצים, תצטרכו גם לברר מתי מותר ומתי אסור לכם לשפץ. אם כך, האם בשבתות ובחגים מותר לשפץ? ומה לגבי יום שישי, האם יהיה מותר להפעיל מקדחה ולהלום בפטישים? מאמר בנושא.

שיפוצים וחוקים, רעשים מטרידים ומה שהחוק אומר לגבי כל זה

נציין זאת כבר עכשיו, לוח שנה עברי באתר כיפה יסייע לכם בבחירת מועד השיפוץ הכי נכון לכם, משום שכך תוכלו לברר באילו ימים חוגגים את חגי ישראל. אבל לפני כן, בואו נבין דבר או שניים לגבי חוק זמני שיפוצים בישראל, מתי תוכלו לשפץ את המבנה?

על פי החוקים במדינת ישראל, ישנו איסור על ביצוע של עבודות שיפוצים ותיקונים החל משעה-20:00 בערב ועד לשעה 7:00 ביום שלאחר מכן. יחד עם זאת, בערבים של שישי ובערבי חג ישנו איסור לבצע שיפוצים החל מהשעה 17:00 אחרי הצוהריים.

לוח שנה עברי באתר כיפה

מה עוד חשוב לדעת על זמני ומועדי שיפוצים לפי החוק?

עוד חשוב לדעת, ישנו איסור מוחלט להפעיל מכונות. עוד לפי החוק בישראל, בזמנים הללו גם יש איסור להפעיל ציוד בנייה לצרכים של חפירות, בניה או הריסה בין 19:00 ועד ל-7:00 בבוקר שלמחרת.

יחד עם מה שציינו כאן למעלה, חשוב לדעת כי הפעולות האלו דווקא מותרות במקרים מסוימים (חריגים). למעשה, אם הפעולות נדרשות בכדי למנוע סכנה כלשהיא או הפרעה, אזי החוק מתיר ביצוע הפעולות הנ"ל. כעת, לגבי ימי מנוחה, החוק אוסר על ביצוע עבודות שיפוצים ותיקונים בין השעות 17:00 ל-7:00 למחרת יום של מנוחה.

החוק מתיר שיפוצים בין 14:00 ל-16:00 בימי חול?

כפי שאתם בטח כבר מבינים, לא קיים בחוק את האיסור של שיפוצים ותיקונים בין 14:00 ל-16:00. ואחרי שהבנו את זה, חשוב יהיה להבהיר את הנקודה הבאה. בכל עיר ישנם חוקי עזר מקומיים של הרשויות המקומיות, ככה שהמידע שסיפקנו לכם כאן עשוי להשתנות ואכן משתנה מעיר לעיר.

אם אתם מעוניינים לשפץ או לתקן את ביתכם, אנו ממליצים לכם המלצה גורפת – פנו לרשות המקומית (עירייה) ותבררו את מועדי וזמני השיפוצים המוצרים לכם על ידי החוק. בסופו של דבר, תהליך השיפוצים גם ככה יקר, אז אין סיבה שתוסיפו עליו גם קנס משטרתי, נכון? בהצלחה!

נגישות