מדריך לבחירת דק לבית

החוסר במים במדינת ישראל ועלויות המים הגבוהות בשנים האחרונות, מאלצות אותנו למצוא פתרונות בכדי להפחית את עלויות אחזקת הגינה הביתית ולחסוך במים. אחד מן הפתרונות הבולטים ביותר לתחזוקת גינות חסכונית הוא הדק. דק הוא מעין רצפת עץ המורכבת על הגינה ומעבר לתחזוקה של העץ עצמו (תלוי באיזה איכות העץ) והצבע שלו, לא נדרשת אחזקה נוספת והוצאות רבות.

בעת בחירת דקים לבית חשוב כי תבחינו במספר מאפיינים חשובים העשויים להוות את שיקול הדעת לכאן או לכאן בבחירת הדק המתאים ביותר עבורכם..

התכונות הפיסיות של העץ:

דק בסך הכול עשוי מעץ, ולכן סוג עץ הוא אחד המרכיבים העיקריים ביותר עליהם יש לתת את הדעת בעת בחירת דק לבית. שימו לב כי דק העשוי מעצים רכים (כמו דק אורן) יהיה חשוף יותר לפגיעות, שריטות ופגעי מזג אויר ולכן קחו בחשבון כי עלות אחזקה של דק העשוי מעצים מסוג דומה לאורן ידרשו מכם עלויות אחזקה נוספות ופעולות רבות שתצטרכו לעשות מידי פעם בפעם לצורך שמירה על הדק. אם אתם מעוניינים בכמה שפחות פעולות אחזקה בחרו בדק העשוי מעצים חזקים, בעלי אופי של הגנה מפגעי טבע ומזיקים למיניהם, כאלו שפחות חשופים למכות ושריטות של העץ.

המראה ורמת הגימור של הדק:

שיקול נוסף, חשוב לא פחות, בבחירתו של דק לבית הוא המראה שלו. מראהו של הדק נגזר כמובן מסוג העץ בו משתמשים לייצורו של הדק. דק עבה או דק, בהיר או כהה, חלק או מחוספס ועוד – כל אלו הינן תכונות של העץ ממנו עשוי הדק המשפיעות על מראהו של הדק ורמת הגימור שלו. קחו בחשבון כי גם צבעו של הדק עשוי להשתנות על פי אופיו של העץ בתנאי מזג אויר שונים ולכן קחו בחשבון גם את העניין הזה. יתכן כי אם תבחרו בדק מסוג מסוים, תאלצו לחדש את הצבע שלו אחת למספר חודשים, מה שיקשה עליכם בתחזוקתו לאורך זמן, בייחוד בדק הפרוס על פני שטח נרחב.

מחיר הדק:

אחד השיקולים החשובים, אם לא החשוב ביותר, הוא מחירו של הדק. ככל שתבחרו בדק העשוי מעץ עמיד יותר, חזק יותר ויפה יותר, המחיר יעלה בהתאם. קחו בחשבון כי אם בהתחלה תתפשרו ותיקחו את הדק הזול ביותר, ייתכן מאוד כי את פער המחיר תוציאו לאורך זמן על תחזוקתו של אותו דק, ולכן מומלץ לבחור בדק איכותי שלמרות מחירו היקר יותר, ישתלם לכם בהמשך בעזרת עלויות אחזקה נמוכות ומינימאליות.

עלויות האחזקה:

השיקול האחרון שלכם בבחירת דק מסוים חייב להיות עלויות האחזקה שלו – שיוף, צביעה, החלפת קורות פגועות וכד'. כאמור, בדק העשוי מעץ פשוט עלויות האחזקה עלולות להיות גבוהות מאוד ו"להתנקם" בכם במשך הזמן. ולכן, כשאתם בוחרים דק בדקו עם המוכר מהן עלויות האחזקה עבור הדקים אותם הוא מציע לכם וחשבו לטווח ארוך איזה מחיר ישתלם לכם ביותר בשילוב עם עלויות האחזקה של אותו הדק.

נגישות