בחירה איכותית: עצות מומחים לבדיקת עמידות דלתות בתקנים ישראליים

דלתות מיועדות למעבר בין חדרים במבנה, בין אם מדובר בבית או במשרד. על דלת הפנים להיות נוחה לפתיחה ולסגירה, מבודדת ואוטמת, בטיחותית וכמובן – גם מעוצבת. על מנת לוודא שהדלת אכן איכותית ומתאימה לעיצוב חלל הפנים, מומלץ לבדוק את עמידתה בסטנדרטים המתאימים לאיכות חומרי גלם, לבטיחות הדלת ולאופן התקנתה. אפשר ומומלץ להיעזר בתקנים הישראליים, הקובעים דרישות מוגדרות לעמידות דלתות.

03_Rav-Bariach-Doors

המלצות תקנים לדלת פנים

ת"י 23 קובע את תנאי הבטיחות והנגישות בהתקנת דלתות:

  • רוחב דלתות תקני הוא בין 70-90 ס"מ. רוחב דלת נגישה מ-80 ס"מ.
  • מרחק הדלת מהרצפה לא יעלה על 1.5 ס"מ.
  • למשקל הדלת השפעה על עמידות הצירים המרכיבים אותה לקיר. על צירים של דלתות כבדות יותר כגון דלתות פלקסבורד לשאת משקל כבד יותר. מומלץ לחברן עם שלושה צירים לפחות.
  • התקן ממליץ על סגירה מיטבית של מסגרת הדלת. מסגור עם חומר פולימרי או עם חומר עמיד אחר מאפשר עמידות טובה יותר של הדלת בפני רטיבות.

התקנת דלת פנים

מרבית דלתות הפנים הן דלתות כנף (ציר). מומלץ שאת ההתקנה יבצע מתקין ומנעולן מוסמך. דלת פנים יש להתקין במרווח תקין מהמסגרת, מהמשקוף ומהרצפה. מומלץ לבדוק את תקינות המבנה לפני התקנת דלת הפנים, ולהתקינה במבנה תקין, שבו המשקוף יציב והמרצפות אחידות.

דלתות עץ – איכויות ותקנים

חסרונן של דלתות עץ הוא רגישות גבוהה יחסית לרטיבות. מרבית דלתות העץ מותקנות מסנדוויץ' (שני לוחות עץ רב שכבתיים שביניהם מילוי), העמיד יותר מעץ טבעי. לביד סנדוויץ' איכותי כולל תשע שכבות עץ לפחות. איכותו נקבעת בהתאם למשטח הישר, לעובי הזהה ולמילוי השכבות האחיד. לפי הסטנדרט האמריקאי, A הוא סימון ללביד איכותי. חשוב לוודא שסוג הדבק המחבר בין השכבות עומד בתנאי התקן הישראלי לדבקים. חומרי המילוי השכיחים לדלתות עץ כוללים כוורת קרטון – זהו מילוי המסווג לפי צפיפותו, הנחשב למבודד אקוסטי סביר, פלקסבורד – שנחשב לחומר אקוסטי ותרמי מבודד איכותי, אך כבד יותר מכוורת, ומילוי פלדה – להתקנת דלת ביטחון המעוצבת כדלת סטנדרטית למראית עין. ציפויים לדלתות כוללים קשת חומרים רחבה, החל מלמינציה (ציפוי פלסטיק) ופורניר בעמידות נמוכה, ועד לפורמייקה העמידה יחסית למים ולשינויי חום וקור וציפויי מלמין וצבע. מאחר שהציפוי כולל צבעים, דבק ולכה, יש לוודא כי חומרי הציפוי עומדים בתקן הישראלי ואינם כוללים חומרים רעילים.

דלתות אלומיניום עמידות

אלומיניום הוא מתכת שאינה מחלידה כמעט, עמידה לאורך זמן וקלת משקל. דלתות אלומיניום מתאימות בחזותן למשרדים ולמבנים מסחריים ותעשייתיים.

האם דלתות זכוכית בטוחות?

לדלתות זכוכית תקנים מיוחדים לקביעת איכויות חומר הגלם השביר. בהתאם לת"י 1099, יש להתקין דלתות עם זכוכית בטיחות, מחוסמת או טריפלקס. בנוסף, יש להדביק תווית אזהרה.

 

ביטחון עם דלתות פלדה

בטיחות מקסימלית לפנים הבית מספקות דלתות של רב בריח הבנויות מפלדה מגולוונת. הדלתות עמידות ומבודדות, מעוצבות בשלל דגמים ועומדות בכל דרישות התקן הישראלי.

נגישות